16 Haziran 2010 Çarşamba

Avrupalılar sünnetin değerini kavradı

Burç FM'de Cengiz Tan'ın hazırlayıp sunduğu Önce Sağlık programına konuk olan Sema Hastanesin'den Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Ali Kürşat Budan, sünnet batı toplumunda hemen hemen bütün bebeklere uygulanıyor dedi.

Havaların ısınması ile birlikte sünnet operasyonlarında artış olduğunu belirten Op.Dr. Ali Kürşat Budan, ''Sünnet dini inaçlarımızın yanısıra sağlık açısından son derece önemli bir operasyondur. Artık Avrupa ülkeleri sünnetin sağlığa olan faydalarını anlamaya başladı ve hemen hemen her bebeğe sünnet operasyonları yapılıyor'' dedi.

Op.Dr. Ali Kürşat Budan, sünnet olan çocuk idrarını rahat yapıyor, sünnet derisinde enfeksiyon ortamı bulunduğundan sünnet olan çocukta enfeksiyon ortamı ortadan kalkıyor, sünnet derisi alındığından dolayı deri kanseri oluşmuyor'' dedi. Öte yandan Op.Dr. Ali Kürşat Budan, mesaneden idrar torbasındaki idrarın yukarı kaçması olarak bilinen vezikoüreteral reflü dediğimiz hastalığın bazı durumlarda sünnet ile düzelebildiğini söyledi.

Sünnet, özellikle yeni doğan döneminde yapılırsa yara çabuk iyileşir, bakımı kolay olur ve çocuk strese girmez diyen Op.Dr. Ali Kürşat Budan ''sünnet tek başına yapılabilen kolay ve zahmetsiz bir operasyondur.
Yalnız, çocuğun psikolojisinin bozulmaması ve korkmaması için sünneti genel anestezi altında, hastane ortamında yapmak daha uygundur'' dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder