15 Haziran 2010 Salı

Tekin bey gitti Şimşek bey geldi

Kılıçdaroğlu başkanlığındaki CHP MYK dün, 22 gündür süren Gürsel Tekin krizine formül buldu. MYK üyesi Berhan Şimşek  burmeh yaza lida fx15 biber hapı ile formda girin  İstanbul İl Başkanlığı’na atandı, Şimşek’ten boşalan üyelik, Tekin’e önerildi. Kılıçdaroğlu, “Bütün Türkiye’yi birlikte gezeceğiz” diyerek, kararı Tekin’e telefonla bildirdi.

ANKARA - CHP İstanbul İl Başkanlığı sorunu dün yapılan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında ele alındı. Genel Sekreter Önder Sav, MYK üyesi Berhan Şimşek’in il başkanlığına burmeh yaza lida fx15 biber hapı ile formda girin  atanmasını önerdi ve bu konuda Kılıçdaroğlu ile mutabık olduklarını belirterek “müşterek önerimiz” ifadesini kullandı. Atama kararı oybirliğiyle alındı. Parti Sözcüsü olan Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Süha Okay, toplantının ardından kararı açıkladı. Okay, MYK üyesi olan Şimşek’in il başkanlığına atanmasıyla boşalan MYK üyeliğine Gürsel Tekin’in getirilmesi için Kılıçdaroğlu’nun PM’ye “önermede” bulunacağını da söyledi.

Karar PM’ye kaldı

MYK’nın yaklaşık iki saat süren toplantısından sonra açıklama yapan Okay, toplantıda İstanbul ve Samsun il örgütleriyle ilgili değerlendirme yapıldığını kaydetti. İstanbul İl Başkanı görevini yürüten Gürsel Tekin ile il yönetim kurulu üyesi iki kişinin CHP kurultayında PM üyesi seçildiğini, böylece il yönetim kurulu sayısının 18’e düştüğünü hatırlatan Okay, geçen hafta cuma günü il yönetim kurulu üyesi 8 kişinin daha CHP Genel Merkezi’ne gelerek il yönetim kurulu üyeliğinden istifa dilekçelerini sunduklarını kaydetti. Okay, sözlerini şöyle sürdürdü: “Böylece İstanbul il yönetim kurulu üyesi sayısı 10’a inmiştir. Başkan dahil 21 olan il yönetimi, üye tam sayısının salt çoğunluğunun altına düşmüş olmakla, kurul artık toplantı ve karar yeter sayısı bulunmadığı için CHP tüzüğünün 42. maddesi uyarınca boşalmıştır. Keza aynı şekilde Samsun il yönetimi de istifa ederek görevi boşaltmıştır. MYK toplantısında yapılan değerlendirmede, bu süreçte İstanbul İl Başkanlığı için MYK üyemiz Sayın Berhan Şimşek’in görevlendirilmesine karar verilmiştir. Şimşek’in iki görevi birlikte sürdürmesi tüzüğe aykırı olduğu için de MYK üyeliğinde bir boşalma gerçekleşmiştir.” Okay, Tekin’in MYK üyeliğine seçilmesi için kararın PM’ye kaldığını da açıkladı. Okay, “Bu süreçte CHP PM yakın bir gelecekte toplanarak bu boşluğu doldurmak üzere PM burmeh yaza lida fx15 biber hapı ile formda girin  üyemiz Sayın Gürsel Tekin’in MYK üyesi olması için Sayın Genel Başkanımız PM’ye önermede bulunacaktır” dedi. Okay, Samsun ile ilgili olarak da MYK’da yeni bir değerlendirmede yapılacağını ve atamada bulunulacağını kaydetti.

Basını eleştirdi

Tekin’in MYK üyeliğine önerilmesi için de PM’nin en kısa sürede toplanacağını belirten Okay, görevlendirme kararın PM’ye ait olduğunu hatırlattı. Yaşanan sürecin kurultayın ardından Tekin’in MYK’de yer almamasıyla başladığı ifade edilerek, “Bütün bunlar burmeh yaza lida fx15 biber hapı ile formda girin  neden yaşandı?” şeklindeki soru üzerine de Okay, “Aslında medya bunları yaşamakla ilgilendi. Çünkü medyanın temel işlevi, CHP’nin mitingleri, coşkulu heyecanı değil, nerede parti içi sorun olacak... Kimi zaman bunlar manşete taşınıyor” dedi.

Peki PM seçecek mi?

CHP’nin PM toplantısını en geç önümüzdeki hafta yapması bekleniyor. Ancak 80 üyeli PM’de Kılıçdaroğlu’nun önermesine rağmen, Tekin’in seçilmeyebileceği burmeh yaza lida fx15 biber hapı ile formda girin  belirtiliyor. MYK’ya girmek isteyen Çetin Soysal ve başka isimlerin de MYK’ya aday olabilecekleri, bu durumda daha fazla oy alanın MYK’ya gireceği kaydediliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder